Writer’s block

Writer’s block – czyli zjawisko polegające na kompletnym zablokowaniu umysłu, wyobraźni, weny i tego wszystkiego, co potrzebne jest pisarzowi do kontynuowania powieści, zdarzało mi się nie raz. Właściwie bardzo często. Ponieważ tworzę fabułę na bieżąco, bez wcześniejszego konspektu, blok pisarski dopada mnie wielokrotnie, podczas pisania każdej książki. Miga kursor na ekranie komputera, mijają godziny, a ja nie jestem w stanie napisać nawet jednego zdania. Najłatwiejszą i najgorszą rzeczą jest w takiej sytuacji zanurzyć się w falach internetu. Sprawdzanie wiadomości, zaglądanie na zaprzyjaźnione blogi – to wciąga, ale nie pomaga rozwiązać problemu umysłowej blokady. Już lepiej zrobić coś praktycznego, co nie angażuje umysłu. Zawsze mam pod ręką szydełkową robótkę. Musi to być coś na tyle prostego, co można łatwo odłożyć na bok, kiedy w wyobraźni przeskoczy odpowiednia zapadka uruchamiająca przepływ twórczych pomysłów. Dzięki takiej strategii powstała narzuta, koronkowy obrus, kilka par kolorowych getrów i mitenek (te akurat zrobiłam na drutach), firanki i pokrowce na telefony komórkowe.

Relacja z Warszawskich Targów Książki 2018

Klika zdjęć z Targów Książki. Na kanapie siedzi Rafał Kosik znany wszystkim fanom „Feliksa Neta i Niki”. A na drugim zdjęciu widać plecy genialnego tłumacza Piotra Cholewy. Na jego koszulce widnieje jakże odpowiedni napis Ankh-Morpork. (Wielbiciele książek Pratchetta wiedzą, o co chodzi). Piotr Cholewa nie chciał z nami zasiąść „na ściance” i dorzucał komentarze z widowni.

Agnieszka Grzelak na Warszawskich Targi Książki 2018

Zapraszam wszystkich na Targi Książki do Warszawy, szczególnie na sobotę 19.05. Będę wtedy brała udział w dwóch panelach dyskusyjnych dotyczących literatury fantastycznej.

15.00–15.55
Agnieszka Grzelak 
Po co nam fantastyka? (Jacek Łukawski, Maria Zdybska, Marta Krajewska, Katarzyna Rupiewicz, Małgorzata Lisińska)
Prowadzi Aleksandra Radziejewska z Nowej Fantastyki

Czy fantastyka jako narzędzie w kulturze jest nam potrzebna? Jakie są jej cele i co sprawia, że jest cenna, a gdzie może nie mieć wartości?
Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki
Miejsce: Strefa fantastyki – Biznes Klub, antresola

17.00–17.55
Agnieszka Grzelak 
Światotworzenie (Bartek Biedrzycki, Piotr W. Cholewa)
Prowadzi Jerzy Rzymowski Naczelny Nowej Fantastyki

Pisarz tworzący powieść tworzy nowy świat nawet gdy jest on podobny do naszego, a rożnice nie są dramatyczne. Często jednak są to światy bardzo różne i złożone, z innymi prawami fizyki, inną geografią historią, odmienne pod każdym względem. Jak tworzyć światy by były przekonujące, ciekawe i nowatorskie? Czy tworzenie nowych światów jest zadaniem trudnym?
Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki
Miejsce: Strefa fantastyki – Biznes Klub, antresola

Więcej informacji na temat programu Warszawskich Targów Książki można znaleźć na ich oficjalnej stronie internetowej.

Samotność pisarza

Pisanie jest czynnością, którą wykonuje się w samotności. Są pisarze, którzy w trakcie powstawania powieści, dają fragmenty do czytania rodzinie i przyjaciołom. Jednak ja do nich nie należę. Dopóki nie postawię kropki po ostatnim zdaniu, nie zdradzam żadnych szczegółów. Co najwyżej tytuł. Continue reading →

Konkurs!

Czy mają Państwo ochotę powalczyć o nagrodę?
Wystarczy podzielić się wrażeniami po przeczytaniu książki „Blizny po ważce” i przesłać 2-3 zdaniową recenzję książki na adres zamowienia@agnieszkagrzelak.pl.
Recenzja nie musi mieć formalnego charakteru, ważne, żeby odzwierciadlała Państwa opinię.

Continue reading →

Agnieszka o pisaniu

Zapraszamy do nowej sekcji na stronie, w której Agnieszka dzieli się swoimi przemyśleniami o pisaniu i opowiada o ważnych dla niej wartościach, które chce zawrzeć w swoich książkach. Sekcja znajduje się tutaj.

Blizny po ważce

Opowieść o tajemnicy, odwadze i, oczywiście, prawdziwej miłości.
Spotkamy tu uprzejme damy i złośliwe arystokratki, rycerskich mężczyzn i cynicznych bawidamków, oprócz tego kilku ekscentrycznych wynalazców, archeologa amatora i niezbyt miłą staruszkę. A wszystko to na tle smaganych wiatrem wrzosowisk…

Wczesne dzieciństwo Nin Everett upłynęło na tropikalnej wyspie, gdzie jej rodzice pracowali lecząc i edukując tubylców. W wieku sześciu lat dziewczynka została wysłana do ciotki, by dorastać w bardziej cywilizowanym miejscu i zdobyć odpowiednie wychowanie. Nin stara się dostosować do obowiązujących w arystokratycznych kręgach obyczajów, ale mimo upływających lat wciąż ma wrażenie, że nie pasuje do tego świata. Może dlatego, że obce jej jest uczucie strachu. Nigdy go nie czuła i nie potrafi sobie nawet wyobrazić, co przeżywa człowiek, który się boi.

Życie w domu wujostwa biegnie spokojnie do chwili, kiedy podczas balu Nin zauważa klejnot w kształcie ważki wpięty we włosy jednej z dam. O tym, że nie jest to zwykła ozdoba, Nin przekona się niebawem. O tym, jak bardzo złotoszmaragdowa ważka wpłynie na jej losy, dowie się jakiś czas później.